Krótka historia wagi

Krótka historia wagi

Wszystko zaczęło się bardzo niepozornie. Historia współcześnie znanej wagi ma swój początek już odległej starożytności. Zastosowanie wag od początku miało ścisły związek z handlem, transportem oraz rolnictwem, czyli jak dotąd nic nie uległo zmianie. 
Wiadomo przecież, że w dniu dzisiejszym nie można sobie nawet wyobrazić prowadzenia przedsiębiorstwa bez użycia jakiejkolwiek wagi. Czy to klasycznej-sklepowej, samochodowej, precyzyjnej, hakowej, lub też, stosowanej dla nieco cięższych towarów: wagi platformowej. Jak więc przebiegały dzieje obecnie znanych urządzeń pomiarowych?

Historycy datują pierwsze wzmianki na temat wag jeszcze w czasach faraonów. Około 4 tysięcy lat temu, głównie na terenach bogato nawodnionych przez rzeki takie jak: Eufrat, Tygrys, czy też znany wszystkim, egipski Nil, bardzo sprawnie rozwijało się rolnictwo. Jeśli rolnictwo, to handel, a jeśli handel to wagi. Aby określić wielkość zbiorów, czy też rodzaj zapłaty, posługiwano się niezwykle prostą techniką. Polegała ona na odniesieniu masy danego towaru/przedmiotu z ciężarem określonego wcześniej wzorca. Dziś wzorcem takim jest na przykład kilogram, który wbrew pozorom jest jednostką abstrakcyjną, bo nie istnieje w przyrodzie i został sztucznie stworzony przez człowieka jeszcze całkiem niedawno, bo na początku XX stulecia.
Wróćmy jednak do początków. 
Pierwszy model wagi był niezwykle prosty, składał się z prostej drewnianej belki z dwoma sznurami, do których z czasem dołączono szale. Jak miało się okazać, pomysł na takie ważenie towarów stał się na tyle skuteczny, że pozwolił pozostać wadze prawie zupełnie niezmienioną do dziś dnia. Na przestrzeni kolejnych lat coraz bardziej rozwijały się ludzkie umysły, a wraz z nimi technologia. Aby ułatwić sobie handel, człowiek wymyślał coraz to nowe rodzaje wag. Wraz z postępem technicznym zaczęto wzbogacać zwykłe, codzienne sprzęty w udogodnienia, które jeszcze bardziej ułatwiały ich obsługę i zwiększały ich czułość. Powstały więc wagi sklepowe, wagi platformowe, oraz inne, które doskonale sprawdzają się w przemyśle. Z myślą o medykach, jubilerach stworzono bardzo dokładne wagi precyzyjne, zdolne wychwycić nawet minimalne różnice w ciężarze towarów.
Należy poświęcić kilka słów różnicach w pojmowaniu jednostek wagi. Sprawna waga sklepowa nie pokaże błędnego wyniku, jednak zależnie od tego, w jakim kraju się znajduje, pokaże ona rezultat swoich obliczeń w inny sposób. I tak, waga postawiona w polskim sklepie wskaże na zakupy o ciężarze jednego kilograma, ta sama waga, jednak pracująca w Stanach Zjednoczonych będzie posługiwać się funtami, zaś „Brytyjka” wyświetli ostateczny wynik w uncjach.
Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie podstawowe działanie wag miało ulec zmianie. Ludzkie umysły zapewne będą dążyć do tego, aby usprawnić jej działanie, bądź zmniejszyć rozmiary, czy też jeszcze lepiej dostosować do warunków, w jakich dana waga jest użytkowana. Ten doskonały wynalazek starożytnych najwyraźniej przetrwa jeszcze wiele kolejnych wieków ludzkich pokoleń.

-------------------------------------------

Artykuł: Krótka historia wagi pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------
O Autorze
Janek Kowalski

Komentarze

Popularne posty