Historia porcelany

Historia porcelany

  Porcelana uchodzi za jeden z najszlachetniejszych materiałów. Jest najszlachetniejszą ceramiką. Porcelanowa zastawa to duma dla każdej pani domu. Jaka jest historia tej białej masy?

Porcelana została wynaleziona w Chinach.
Było to w VII wieku. Sławne wazy z dynastii Ming, które chwieją się lub tłuką w wielu komediach, powstały właśnie z porcelany. Zostały one dodatkowo bogato ozdobione. Sama porcelana to biała, lekko prześwitująca masa. Składa się z glinki kaolinowej, kwarcu i skalenia. Taką mieszankę wypala się dwukrotnie. Najpierw w temperaturze nie wyższej niż 1000 stopni Celsjusza. Przed drugim wypaleniem pokrywa się ją szkliwem.
Drugie wypalania odbywa się w temperaturze przewyższającej 1000 stopni Celsjusza, dochodzącej nawet do 1500 stopni Celsjusza. Proces produkcji porcelany odbywa się dzisiaj w prawie niezmieniony sposób. W zależności od przewagi, któregoś z materiałów wyróżnia się porcelanę twardą i miękką. Używa się jej przede wszystkim do wyrobów gospodarstwa domowego.
Z Chin porcelana trafiła do Japonii, gdzie używano głównie naczyń porcelanowych do picia herbaty. Do Europy wieść o wyrobie zwanym porcelaną trafiła przez osobę Marco Polo. Chińczycy strzegli szczegółów produkcji tej pięknej masy, ale Europejczykom, choć dopiero w XVIII, udało się w końcu wpaść na proces produkcyjny. Dokonał tego dokładnie jeden europejczyk, alchemik Jan Fryderyk Boettger. W 1710 roku powstała fabryka porcelany w Miśni.
Porcelana zdobyła wielką sławę i wielką wartość. W Saksonii zyskała sobie przydomek „białe złoto”, ponieważ zastępowała złoto jako królewski podarunek. Za porcelanowy serwis można było stać się właścicielem kilku wiosek.
Ciekawostką jest, że w latach 1737-1742 wytworzono serwis porcelanowy, na który składało się aż 2200 elementów. Do takiego serwisu potrzeba tylko dużego stołu i dużo gości.
Na pewno miał jedno i drugie minister na saskim dworze, hrabia Heinrich von Bruhl, dla którego ten serwis powstał. Inną ciekawostką są dawne wierzenia, według których porcelanowe naczynie miało się rozpadać w zetknięciu z płynną trucizną. Ponieważ trucizna była dawniej popularnym sposobem zabijania, popularność porcelany również rosła.  
Porcelanę zdobiono. Chińczycy i Japończycy dekorowali ją właściwymi dla siebie ornamentami. W Europie dekoracjami były motywy roślinne i pasterskie, a także sceny bitewne i krajobrazy. 
Porcelanę zaczęto produkować we Florencji (tzw. porcelana medycejska), Hiszpanii, Dreźnie, Francji i Anglii (tzw. porcelana kostna – odmiana porcelany typu miękkiego). Spośród polskich wytwórni warto pamiętać o fabryce w Ćmielowie, Łubianie czy Chodzieży. 
Współcześnie porcelanę maluje się zarówno ręcznie jak i przy pomocy lasera. Druga odmiana jest tańsza, przez co bardziej dostępna. Serwis porcelanowy używa się często w trakcie specjalnych okazji, by dodać im elegancji lub ofiarowuje się w prezencie z okazji ważnych uroczystości.
-- O autorze
gosia

Komentarze

Popularne posty